Sport pro seniory - jak vybrat správnou pohybovou aktivitu
Každý člověk bez ohledu na věk by měl být fyzicky aktivní a omezit sedavý způsob života. Začít se hýbat není nikdy pozdě a pravidelná fyzická aktivita je prospěšná pro vaše fyzické i duševní zdraví. Pokyny WHO specifikují intenzitu a trvání fyzického cvičení potřebné k dosažení zdravotních přínosů. Ne každé hnutí je však musí splňovat. Vyplatí se dělat jakoukoliv aktivitu: procházky, domácí práce, zahradničení, upravené sporty a cvičení. Jakýkoliv pohyb může přinést zdravotní výhody a podpořit zdravé stárnutí. Pohybová aktivita zabraňuje ztrátě funkční kapacity a zlepšuje sociální interakce.
Sport pro seniory a úroveň pohybové aktivity
Úroveň fyzické aktivity lidí ovlivňuje mnoho faktorů. Jsou to například aspekty:
- individuální, tedy znalosti, motivace, nízká úroveň motivace a nezájem o fyzickou aktivitu.
- sociální, třeba vrstevnická podpora, kdy se jedná o nedostatek partnerů pro společná cvičení.
- ekologické a ekonomické, tedy dostupnost cenově dostupných zařízení.
K dalším překážkám patří: nepochopení zdravotních výhod, psychické obavy, třeba strach z pádu, nemoc a strach o své zdraví, únava, nedostatek energie, nízká fyzická zdatnost a nedostatek vhodných programů zaměřených na seniory.
Vliv moderního životního stylu na pohybovou aktivitu u starších lidí
Moderní životní styl, částečně díky technologickému pokroku, výrazně snížil úroveň fyzické aktivity. Mezi lety 1864 a 1964 došlo k drastickému poklesu fyzické aktivity mezi lidmi o 93%. Přestože je fyzická aktivita přirozenou biologickou potřebou, mnoho lidí ji zanedbává kvůli sedavému způsobu života nedostatku aktivity související s prací nebo každodenní dopravou.