Lezectví - vše, co potřebujete vědět o tomto sportu

Lezectví je výborným sportem pro všechny ty, kteří potřebují pořádnou dávku adrenalinu a rádi si staví nové výzvy. I když se to může jevit jako sportovní disciplína, která je jen pro málokoho, není tomu tak. A proto stojí za to jej více prozkoumat. Podívejte se spolu s námi na výhody lezectví a co budete potřebovat na první tréninky. 

 

Lezectví, co je to za sport? 

Příznivci této sportovní disciplíny si cení hlavně bohatých možností. Nabízí široké spektrum sportovního vzrušení. Dá se rozdělit do třech hlavních kategorií: 

  • zimní lezení
  • klasické lezení 
  • hákové lezení 

 Dále je pak tento sport klasifikován podle mnoha dalších faktorů, jako toho, jaké vybavení sportovci používají. Nesmírně důležitým prvkem jsou rovněž i podmínky, v nichž se disciplína provozuje. Je možné ho rozlišit také i na horolezectví, stěnové lezení, vícestěnné lezení a lezení po skalách. 

 

Druhy lezectví

Horolezectví 

Horolezectví vyžaduje velkou fyzickou aktivitu pod širým nebem. Pěstuje se na skalnatém terénu. V zimě se lezení po skalách nepraktikuje. Disciplína je určena pro dvě osoby, kdy jedna leze a druhá ho jistí. 

Lezení po laně

Existuje čím dál tím větší počet zařízení, v nichž můžete lézt po tzv. panelu. Jde o umělou stěnu, která je perfektním řešením pro všechny ty, kteří se lezení teprve učí a je užitečná i tam, kde se člověk připravuje na náročnější výzvy v terénu. 

 

Vícestěnné lezení 

Tzv. velká stěna je jedním z nejpokročilejších druhů lezení, který je určený pro profesionály s dlouholetými zkušenostmi. Sport vyžaduje dokonalé dovednosti, trpělivost a specializované vybavení. Na některých stěnách stráví sportovci i několik dní. 

 

Lezení po ledu 

Pro milovníky zimního lezení tu je možnost lezení po ledu. I toto je velmi náročný druh lezectví a mohou si ho dovolit jen ti nejlepší profesionálové, kteří se lezectví věnují řadu let. Velmi důležitá je u tohoto sportu příprava i ta správná výbava. 

Klasické lezectví 

Klasické lezectví používá pouze jistící náčiní, nic jiného. 

Smíšené lezectví

Smíšené lezectví je pak to co umožňuje kombinovat lezení po skalách a po ledu. 

 

Pískovcové lezectví 

Pískovcové lezení nepoužívá kovové samojistící prostředky, ani magnézium. 

Hákové lezectví 

Při tomto způsobu lezení se používají háky, které jsou již umístěné na skalách. 

Bouldering 

Jeden z nejnovějších druhů lezectví, lezení, se věnuje v překonávání velkých balvanů behem cesty. Je to hodně nebezpečné, protože se u toho nepoužívají horolezecká lana a nejsou tedy jištění. 

 

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz