Kdy cvičit - ráno, odpoledne nebo večer?
Existuje mnoho teorií o tom, jak denní doba ovlivňuje náš tréninkový výkon. Je to ale vždy individuální záležitost? Nebo existují jasné pokyny, jak bychom měli trénink plánovat?
Podívejme se na to reálně
Cvičíme, když můžeme, spíše než když chceme. Je jen málo šťastlivců, kteří kladou trénink na první místo ve svých životních prioritách. Obecně platí, že práce, studium rodinné povinnosti jsou důležitější. Pokud však patříte do skupiny, která si o svém denním rozvrhu rozhoduje sama a můžete cvičit kdykoliv, pravděpodobně vzbuzujete v mnoha lidech závist. Protože však drtivá většina z nás má kromě všedních dnů k dispozici i víkendy, je na zvážení, jaká denní doba nám přinese nejlepší výsledky.
Ráno nepočítejte s velkými úspěchy
Ranní trénink vám může zlepšit náladu a probudit vás. Určitě není nic zdravějšího a motivovanějšího než ranní běhání, kdy zbytek lidí v bezvědomí teprve vstává a vy už zlehka probíháte parkem. Skvělé. Otázkou je, zda budete schopni ráno v silovém tréninku dosahovat stále lepších výsledků? Budete stavět hmotu podle předpokládaného plánu. Zlepšíte tím sílu? To může být problém. Aby byl trénink efektivní, měl by proběhnout alespoň 2 hodiny poté, co jste vstali. Třeba kolem 9. hodiny, pokud vstanete v 7. Už jste snědli dobrou snídani, trochu se posunuli při každodenních činnostech, nyní jsou vaše psychomotorické schopnosti vysoké. Mnoho lidí si chválí trénink mezi 21. a 12. hodinou, ale čím později začnete cvičit, tím rychleji se dostanete do vysokého obratu. Ranní trénink vyžaduje delší a intenzivnější zahřátí, které nutně zahrnuje prvky dynamického strečinku. Odpolední nebo večerní trénink může začít po trochu kratší rozcvičce. Samozřejmě by se nemělo nikdy vynechat.
Odpoledne je nejlepší čas pro jakýkoliv typ tréninku
Vytrvalostní trénink, hromadný trénink, silový trénink - nejlépe však odpoledne. Samozřejmě je to relativní pojem. Někomu začíná odpoledne už v 15 hodin, někomu ne dříve než po 18. hodině. To je čas, kdy obvykle končíme s prací, studiem a míříme rovnou do fitka. Všechny ostatní činnosti - nakupování, příprava jídla na další den, domácí úkoly nebo hra s dětmi - by měly být provedeny po tréninku. Nelze popřít, že je to také chvíle největší tlačenice v tělocvičně. Pokud váš trénink vyžaduje hodně místa nebo dostupnost mnoha strojů, možná zjistíte, že jste nuceni jej přeplánovat na jindy.
Večer není pro každého
Jsou lidé, kteří chodí do posilovny na konci dne. Někdy to dělají kvůli domácím pracím, někdy chtějí mít volnou mysl a soustředit se na cvičení nebo prostě doufají, že tělocvična bude méně vytížená. Přináší večerní trénink dobré výsledky. Ano, jednak proto, že po celém dni lépe funguje oběhový systém a prokrvení pracujících svalů je efektivnější. Za druhé, lepší metabolismus glukózy. Za třetí, lepší pohyblivost v kloubech. Je však důležité pamatovat na to, že nadměrná stimulace při večerním tréninku, např. při intenzivním vytrvalostním tréninku, neusnadňuje usínání a může způsobit problémy se správnou regenerací. Večer je skvělý čas pro silový trénink a budování hmoty. Pokud se jedná o vytrvalostní trénink, nelze jej provést příliš pozdě. Před spaním budete ještě potřebovat čas na zklidnění.