Jak vybrat koloběžku pro malé dítě?

Koloběžka představuje jednu z nejoblíbenějších dětských hraček a je to velmi dobře, protože i přes existenci televize a počítače jsou stále oblíbenou pohybovou aktivitou. Pokud se i vy chystáte koupit svému dítěti koloběžku, nejspíše se zamýšlíte, jak poznat tu nejlepší. A my pro vás máme odpovědi. 

 

V prvé řadě byste se měli zamyslet, co je pro vaše dítě nejlepší. Dvě nebo tři kola? Jaký je ten správný věk? 

 

Koloběžka pro nejmenší děti ve věku 2 až 5 let

Koloběžky s třemi koly skýtají větší stabilitu při jízdě, což se osvědčí dětem, které teprve na tomto zařízení začínají dobývat svět. Dítě na takové koloběžce může pomalu a bez rizika zvládat odpudivý pohyb, rozvíjet svou koordinaci a učit se rovnováze těla i kroucení. 

I zde si však můžete vybrat ze dvou typů: 

  • koloběžky s dvěma koly vpředu a jedním vzadu, kde je i brza
  • koloběžky s jedním kolem vpředu a jedním vzadu (dvě kola vzadu však mohou být pro batole určitou překážkou, protože se musí vyvarovat tomu, aby nohama nenaráželo do kol).

Důležitým prvkem u těchto koloběžek je i to, z jakého materiálu jsou kolečka vyrobeny

Nejlevnější jsou malé plastové, které jsou hlučné a mohou se rychle rozbít. Hodí se na rovné a hladké povrchy. Lepší jsou pryžová kolečka, která jsou tichá a odolná proti oděru. Nejpraktičtější jsou pak pumpovaná kola, která umožňují snadnější překonávání překážek a nerovností. 

Koloběžka pro děti předškolního věku 

Pro větší děti jsou pak ideální koloběžky se dvěma koly. Pro děti předškolního věku je nejlepší, když je u koloběžky možné nastavit výšku řídítek. 

Typ, velikost a výška stupátka 

U dětských koloběžek je nejčastěji stupátko z plastu. Má to několik výhod. Koloběžka je díky tomu velmi nízká, což usnadňuje přenášení. Koloběžka je díky tomu pružná a dobře pohlcuje povrchové vinrace, které nepřenáší na tělo, což je zdravější pro páteř a vlastně pro celé tělo. Jinak mohou být stupátka z hliníku. Takové koloběžky jsou potom tužší a rychlejší a rovněž přenáší více vibrací. No a také může být stupátko z překližky. Takové koloběžky jsou ale vhodnější pro starší děti, dospívající a dospělé. Při jízdě se ohýbá a tlumí nárazy, ale potřebujete na ni tu správnou váhu. 

Co se týká výšky platí, že na rovný terén jsou nejlepší nízké koloběžky. Stupátko by pak mělo být i dostatečně dlouhé a široké, aby dávalo dostatečný pocit stability. Povrch by měl být potažený ideálně protiskluznou vrstvou. 

Na co si při nákupu koloběžky pro dítě dát pozor? 

Při výběru koloběžky pro dítě si všímejte i brzdy. U koloběžek s třemi kolečky je vzadu. Měla by jít dobře sešlápnout. Nemělo by to jít těžce. Čím lehčí, tím snadnější pro dítě. 

Dále se dívejte na řídítka, která by měla být pokryta měkkou pěnou. Zvyšuje to bezpečnost dítěte.

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz