Cvičení po porodu. Jak se bezpečně vrátit k tréninku po těhotenství a porodu
Nelze popřít, že těhotenství a s ním spojený porod má významný vliv na zdraví a tělo ženy. Dostat se zpět do formy vyžaduje čas a trpělivost, protože poporodní trénink by měl být přizpůsoben cvičební kapacitě ženy. Kdy můžete dělat první cvičení po porodu? Jak by takový trénink měl vypadat? Vše se dozvíte v našem článku.
Jaké cviky se vyplatí dělat po porodu?
Bezprostředně po porodu začíná poporodní období, které trvá si 6-8 týdnů. To je doba, kdy se tělo ženy regeneruje a změny, k nimž dochází během těhotenství a porodu, se postupně obracejí.
Měli byste si být vědomi toho, že rychlé zavádění činností, tzv. mobilizace po porodu, zabraňuje vzniku tromboembolitických komplikací a urychluje proces děložní kontrakce. Mezi první cvičení po porodu patří kroky, jemná dechová cvičení a cvičení končetin vleže. K mobilizaci by obvykle mělo dojít přibližně 4-6 hodin po přirozeném porodu.
První cvičení po přirozeném porodu
Je třeba připomenout, že první cvičení po porodu jsou primárně určena k prevenci otoků a tromboembolických komplikací a mají podobu:
- zatnutí a narovnání prstů nohou
- rozšíření v hlezenních kloubech
- únos nohy
- dynamické zatínání pěstí při natahování paží nebo rovnání zápěstí.
Kdy začít cvičit po porodu?
Jemné poporodní cvičení lze začít v prvních hodinách poporodního období, pokud se na něj žena cítí připravena. Úroveň pokročilosti těchto cviků by se měla s časem po porodu zvyšovat, ale zpočátku je poporodní trénink založen na posilovacích a obecně kondičních cvičeních, často prováděných vleže nebo vkleče.
Kdy a jak se začít vracet k pohybové aktivitě
V případě porodu zakončeného císařským řezem se hned na začátku provádí dechová cvičení a antikoagulační cvičení. Návrat k intenzivnější fyzické aktivitě by měl nastat později než v případě přirozeného porodu. V počátečním období může mít poporodní trénink po císařském řezu podobu chůze v rychlejším tempu. Postupem času je možné přidat další formy pohybové aktivity, jako třeba jógu, pilates, plavání. Běh by měl mít zpočátku podobu joggingu a uběhnutá vzdálenost by se měla časem zvyšovat. Při zahájení intenzivnější fyzické aktivity se vyplatí poradit se s gynekologem nebo zkušeným fyzioterapeutem, protože každé tělo se regeneruje jiným tempem.