Venkovní posilovny - lákavá možnost, ale …
Začaly se masově objevovat asi před tuctem let jako zdraví prospěšná forma využívání veřejného prostoru. Jsou skutečně používány?
Pozitiv a zápory venkovních posiloven
Když se v blízkosti našeho domova nebo pozemku postaví venkovní posilovna, jsme rádi, protože v našem tréninkovém plánu vidíme další prostor, který lze využít. A pak se ukázalo, že jen jednou, při procházce, jsme vyzkoušeli nainstalované stroje a touha nějak přešla. Co je špatného na venkovních posilovnách a proč je obecně využívají pouze senioři a děti, které tato sportoviště berou jako jiný typ houpačky či žebříku?
Hlavním problémem je chybějící seřízení stroje - všechna zařízení mají pouze jednu možnost zatížení nebo rozteč rukojetí. Pro někoho je to pohodlné, pro jiného ne. Pokud není regulace, je také obtížné zvyšovat obtížnost následných sérií. Nezbývá než změnit počet opakování a délku přestávek. Vždy je to něco, ale pravidelní návštěvníci posiloven si tohoto nedostatku rychle všimnou. Jednoduše se nudí a nevidí výsledky cvičení.
Výhodou je nepochybná stabilita zařízení. Jsou určeny pro opravdu velkou zátěž a dynamické pohyby. Další výhodou je, že většina strojů aktivuje hluboké svaly a cviky pomáhají s motorickou koordinací. U lidí, kteří tvrdě trénují, to nemusí být patrné, ale začátečníci trénink rozhodně pocítí ve všech svalech.
Pro začátečníky a středně pokročilé hráče je problém všichni se na mě dívají. I když se většinou pořád nevidí, jen mrknou, když prochází kolem, ale to může někoho odradit. Když cvičíme doma nebo ve známé posilovně, tak tento problém nemáme, protože tam cvičí všichni, takže se není čemu divit. Osobní trenéři mají jednu radu: přestaňte na to myslet a cvičte podle plánu. Pokud vypadáte jako někdo, kdo ví, co dělá a není tu jen tak náhodou, může se na vás dívat, ale rozhodně na vás bude koukat se závistí a obdivem k vaší motivaci.