Triatlon - komplexní průvodce pro začínající triatlonisty

Triatlon je sportovní disciplína pro skutečné nadšence aktivního sportovního stylu. Jde totiž o pořádnou výzvu. O čem triatlon je, proč je fajn ho provozovat, jak začít a co o ně potřebujete vědět? Na všechny tyto otázky vám odpovíme. 

Co je triatlon? 

Triatlon je silový trojboj, tedy individuální vytrvalostní sport, který zahrnuje plavání, cyklistiku a běh. Vítězem se stává soutěžící, který po projetí všech tří úseků trasy protne jako první cílovou čáru. K základním pravidlům patří používání elektronických zařízení s výjimkou hodinek bevi vyhýbání se týmové taktice.

Historie triatlonu 

Historie tohoto sportovního odvětví sahá až do 70. let minulého století. V roce 1974 se v San Diegu konal první závod. Ten zahrnoval 500 metrů plavání, 8 kilometrů jízdy na kole a 10 kilometrů běhu. V roce 1978 byly poprvé organizovány na Havaji jako Hawaii Ironman Triathloon. Dnes to je ikonický závod Ironman. Dnes jde o jednu z olympijských disciplín. Debutoval na olympijských hrách Sydney v roce 2000. 

Triatlonové závody

Dnes se závody pořádají po celém světě. Jednotlivé závody se od sebe liší nejen místem, ale i podmínkami a také i vzdálenostmi, které se na nich absolvují. 

Jak začít s tréninkem?

Disciplína vyžaduje neuvěřitelnou vytrvalost a odolnost těla a velkou všestrannost sportovce a pak také i tu správnou přípravu. Skládá se z vyčerpávajících tréninků, správně vyvážené stravy a suplementace přizpůsobené individuálním potřebám. Pokud chcete trénovat triatlon, musíte být v prvé řadě zdraví. Triatlon rozhodně není pro každého. Je to disciplína pro vytrvalé, ambiciózní, psychicky i fyzicky silné a hlavně zdravé sportovce. Předtím než začnete trénovat, měli byste absolvovat základní lékařskou prohlídku. Důležitý je stav vašeho srdce a oběhového systému. 

 

Pokud jste dostali zelenou, můžete začít s tréninkem. Středně trénovanému člověku obvykle vystačí pár měsíců pravidelného a správně naplánovaného tréninku. Základem je zdokonalování plavecké techniky, jízda na kole a pak běhání. Dobré je praktikovat 3 hodiny plavání týdně ve venkovních i vnitřních vodních nádržích. Během týdne 2x najezdit vzdálenost 30 až 40 kilometrů. A také byste měli 2x  až 3x uběhnout 10 kilometrů.

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz