Stručná historie bikin

Bikiny se na scéně objevily již před několika desítkami let a stále nevyšly z módy. Naopak, bez bikin si plážovou módu dokonce neumíme představit. Znáte ale její kontroverzní historii? Ne? -Seznamete se s ní. 

 

Když jdeme na pláž, koupaliště, k rybníku, nějak příliš nepřemýšlíme, co si vezmeme na sebe, obvykle to jsou bikiny. Jenže ještě před několika desítkami let tomu tak nebylo. Ženy se samozřejmě chodily koupat, ale jejich plavecký úbor více zahaloval, než odhaloval. V 19. století ženy obvykle ke koupání používaly tuniky a šortky dlouhé skoro ke kotníkům. Ve dvacátých letech minulého století se potom objevily první koupelové kostýmy. A následně se jejich délka postupně zkracovala a zkracovala. V roce 1932 Jacques Heim na scénu uvedl první dvoudílné plavky, které tvořila volánová podprsenka a šortek s vysokým pasem. Ženy však v té době těmto plavkám zrovna nepropadly. Šokoval jimi ale veřejnost. 

Samotný zrod bikin 

Jacques Heim se ale nevzdal a v roce 1946 přišel s další verzí dvoudílných plavek. Tento model pojmenoval Atome s odkazem na nejmenší částici, která tvořila svět. V té době to byly ty nejmenší plavky na světě. Než je však stihl zpropagovat, předběhl ho automobilový inženýr Louise Réard, který se vytasil s ještě více sporými plavkami, které nazval po atolu Bikini, kde střílely americké jaderné zbraně bikiny. Plavky tvořila podprsenka, která měla podobu dvou trojúhelníků spojených páskem a nejinak tomu bylo i u kalhotek. Šokoval celý svět. Okamžitě byly zakázány na francouzském pobřeží, ve Španělsku, Itálii, v Portugalsku, v Austrálii a dokonce i v některých zemích USA. 

 

Jak se ale staly hitem? 

Do zákazu a odmítání se dostal díky konzervativnímu a náboženskému smýšlení světa. Překvapivě se však ani ženy nechtěly nakonec odhalovat. Po 2. světové válce se kypré tělo stalo synonymem pro zdraví a tyto plavky potřebovaly něco jiného. Nicméně o deset let později nastala velká popularizace sportu i mezi ženami a vzhled štíhlých postav podnítil veřejnost k tomu, aby se starali o svou kondici a odhalovali svá těla. Za dalších deset let dokonce dorazil kult velmi štíhlé postavy a na ni dokonale padly přesně tyto plavky. Nicméně, ani to nezpůsobilo, že by se bikiny uchytily. Pomohl jim až film, přesněji řečeno Brigitte Bardot, která se v nich v roce 1957 objevila ve filmu “A Bůh stvořil ženu”. O 5 let později se v nich potom se v nich ukázala v kultovní scéně “Doktora No” Ursula Andress jako Afrodita a šílenství po bikinách bylo zahájeno. 

 

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz