Sportovní šerm
Šerm je starobylý sport, který v sobě umně snoubí umění, dovednost a taktiku. I když u nás není dosud tak oblíbený jako jiné sporty, díky poslední letní olympiádě na sebe strhl dost velkou pozornost. Chtěli byste o šermu zjistit více? Tak čtěte dále.
O šermu
Šerm vznikl ve středověku, kde se tento bojový sport stal součástí šlechtických a vojenských výcviků. První známky o šermu pochází z 14. století. Tehdy se tento styl boje podobal technice řeže sekerou. A trénoval se i pro rytířské turnaje a boje. Šerm se samozřejmě vyvíjel. V 16. a 17. století se stal populárním sportem ve francii, Itálii a ve Španělsku, kde vznikaly první šermířské školy. V té době byla rovněž zavedena ochranná výstroj standardizovala se pravidla, což umožnilo bezpečnější cvičení i soutěžení.
Moderní šerm
V průběhu let šerm prošel celou řadou změn a inovací. V 19. století byl ustanoven šermířský kodex, který jasně definoval pravidla a techniky tohoto sportu. Tento kodex rozdělil šerm do 3 ktg. podle zbraně, šerm s kordem, šavlí nebo fleretem. Každá kategorie má přitom svá vlastní pravidla a cíle. Moderní šermování se stalo mezinárodním sportem a staly se součástí olympijských her od jejich obnovení v roce 1896.
Pravidla a techniky
Šermíři soutěží ve vytyčeném prostoru zvaném planš a jejich cílem je zasáhnout soupeře do platného bodového prostoru. Ten je chráněn elektronickými senzory. Bod se uděluje na základě prvního zásahu, a to v souladu s pravidly dané disciplíny. Šermíři musejí být rychlí, obratní a schopni číst pohyby soupeře. Taktika a strategie hrají v šermu klíčovou roli, protože obrana a útoky musí být promyšlené a rafinované. V šermu neuspějete pouze s dobrou taktikou a vytříbenou technikou boje, potřebujete i výbornou fyzickou kondici.