Spodní prádlo v průběhu jednoho století

Spodní prádlo je důležitou součástí našeho každodenního života. Každý den ráno otvíráme zásuvku se spodním prádlem, abychom si vybrali nějaké hezké a pohodlné spodní prádlo, které si oblečeme pod oblečení. Nicméně, jen málokdo z nás se pozastavuje nad jeho historií nebo nad zajímavými fakty, které se spodního prádla týkají. Dneska tuto skutečnost napravíme a pár perliček vám přinášíme. 

 

A začneme pěkně od začátku…

  1. Pod pojmem spodní prádlo, se rozumí vizuálně přitažlivé intimní oblečení, které bylo vynalezeno a vyvinuto koncem 19. století. Lady Duff-Gordon z Lucile byla pak pozoruhodnou průkopnicí ve vývoji spodního prádla, které bylo vytvořeno se záměrem osvobodit ženy od bolestivých a omezujících korzetů. 
  2. Během první poloviny 20. století ženy nosily spodní prádlo ze třech důvodů. Aby si vylepšily svůj vnější tvar, pro hygienické účely a také i v zájmu skromnosti. před vynálezem krinolíny bylo dámské prádlo velké a těžkopádné.
  3. Od konce 19. století se ale prádlo postupně zmenšovalo. Korzety se stávaly méně objemné, ale o to více omezující. Nakonec je však naštěstí vystřídala podprsenka. První design byl patentován ve 20. století Mary Phelps Jacobovou. Velkou proměnou trh spodního prádla zaznamenal během první světové války, kdy ženy začaly pracovat. Tím totiž vznikla poptávka po praktičtějším spodním prádle pro ženy. 
  4. A výrobci je poslechli a začali používat lehčí a prodyšnější tkaniny. V roce 1935 pak podprsenky vycpali, aby lichotily i ženám s malým poprsím. O několik let později pak podprsenky obohatili i o kostici. 
  5. Jak 20. století postupovalo, tak se spodní prádlo zmenšovalo a stávalo se více přiléhavým. V 60 letech minulého století se pak začínalo tvořit designové spodní prádlo. Vznikl pro to dokonce název dessouz-dessous, tedy vnitřní oděv nošený jako svrchní oděv.
Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz