Proč muži přestali nosit skládané kalhoty

Jedním ze základních kamenů klasického pánského šatníku jsou řasené kalhoty. Ať už je nosíte jako součást obleku nebo samostatně, jsou pohodlné a nadčasově elegantní. Plisované kalhoty se ale dneska neshánějí snadno a je to ve skutečnosti čím dál horší. 

 

Co jsou plisované kalhoty? 

Plisované kalhoty jsou zjednodušeně řečeno kalhoty se záhyby. Ty záhyby jsou ve tvaru písmene "Zet", vylisovaných a všitých do oděvu tak, aby se řídil objem látky, který má poskytnout kalhotám tvar a také umožnit i větší rozsah pohybu. Kromě kalhot tyto záhyby najdete i na bundách, košilích, sukních. Některé záhyby jsou všity přímo do pasu kalhot, jiné se pasu úplně zřeknou. Záhyby mohou směřovat dovnitř jako přední záhyby nebo směrem ven jako obrácené záhyby. 

Historie plisovaných kalhot

Plisování tak, jak ho známe dnes, vzniklo ve dvacátých letech 20. století. Původní plisování však ve skutečnosti vzniklo ještě o 100 let dříve, přesněji ve 20. letech 19. století. Bylo to někdy mezi lety 1811 a 1820. Šlo o delší kalhoty, které obkreslovaly tělo a držely je šle nebo podvazky. Někdy se podobaly kozáckým kalhotám nebo pyžamovým kalhotám. Podobné jsou i krátké kalhoty, které končí těsně pod koleny. Ty se objevily v 60. letech 19. století a používaly se zpočátku  jen ke sportu. Na začátku 20. století se vyvinuly kalhoty pod kolena. Ty nosily vesměs jenom na venkově. Nicméně, Edward VIII. si je vzal do Ameriky v roce 1924. Nejvíce plisované kalhoty byly vidět ve třicátých a čtyřicátých letech nejvíce, byly totiž ohromně módní. Součástí obleku se postupně dostaly do šatníků na celém světě a součástí obleku jsou od čtyřicátých let do šedesátých let. Na scénu se po menší pauze opět vrátily v osmdesátkách a pak už se ze světa zase postupně vytratily. 

Proč se plisované kalhoty přestaly nosit? 

  • Záhyby mohou působit nelichotivě, pokud jsou špatně vytvořené. 
  • Některé látky nejsou dobré pro tvorbu záhybů. 
  • Dnes se již příliš tyto kalhoty nenosí. Nosí se tepláky a rifle. 
  • Plisované kalhoty se ponejvíce nosí do práce. 
  • Plisované kalhoty potřebují velké množství látky, což navyšuje cenu kalhot.
Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz