Nosíte kombiné, čili spodničky?

Kombiné, čili spodničky, jsou kusem dámského spodního prádla, které ženy nosí pod šaty nebo pod sukní. Zpravidla má úzké špagetové ramínka a svou délkou sahá po běžnou délku sukně. Povětšinou obkresluje tělo, ale jsou i takové, které mají sukni volnou nebo postupně se rozšiřující. 

 

Kde se vzalo kombiné? 

Skutečná historie kombiné se nejspíše začala psát ve 14. století. Tehdy se poprvé objevily ve střední Anglii a říkalo se jim pety cote, čili malý kabát. V Anglii se spodničky objevily v roce 1585. Ve Francii se jim říkalo jupe, odtud známe slovo jupka. V 18. století již byly běžnou součástí oděvu, které však nesmělo být spatřeno. Jejich existenci záměrně odhalil tanec známý jako polonéza. Na počátku 19. století se počet spodniček zúžil a zjednodušil. K jejich obnově došlo až s oblibou valčíku, kdy se pak začaly nosit sukně, pod nimiž měly ženy spodničky s obručemi. V té době se nosily v několika vrstvách. 

Historie moderní spodničky

První spodničky se objevily ve čtyřicátých letech minulého století a byly vyrobeny z čistého hedvábí. Jejich oblibu v té době obnovil Christian Dior. Postupně se však začaly objevovat i nylonové. Nejvíce se dodnes vyrábí z bavlny, hedvábí, polyesteru a tylu.  V šedesátých letech se pak začaly vyrábět i v různých barvách. Dnes se vyrábí z moderních dobře prodyšných materiálů, které mají i funkční vlastnosti. 

Proč nosit spodničky? 

Slouží k různým účelům. Chrání pokožku před odíráním hrubými látkami. U jemných svrchních látek zase brání, aby neklouzaly. V případě, že je svrchní oblečení průhledné pak zabraňuje tomu, aby skrz ně bylo vidět spodní prádlo. Dále kombiné brání přílišnému pocení a přehřátí těla. No a v neposlední řadě zajišťuje to, aby šaty a sukně dobře seděly. 

 

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz