Nejsou ponožky, jako ponožky

Jedním z nejdůležitějších, leč mnohdy opomíjených kousků šatníku, jsou ponožky. Spodní prádlo, jež nosíme takřka každý den, již bezmála 3000 let. 

Historie ponožek

První náznak ponožek se totiž objevil již v osmém století před naším letopočtem, kdy se o nich zmínil řecký básník Hesoid. První pletené ponožky se objevily v egyptských hrobkách pocházejících z třetího až šestého století našeho letopočtu. Od roku 1000 byly symbolem pro bohatství a šlechtu. 

Revoluce ve výrobě ponožek

Ručně pletené ponožky, tak, jak je známe dnes, se objevily teprve až v sedmnáctém století, přičemž tehdy anglická královna Alžběta I. koncem 16. století odmítla vydat patent na první pletací stroj, a to prý proto, že nebyl schopen plést jemnou pleteninu a ponožky z něj jsou mnohem hrubší, než ty dovážené ze Španělska. Také by prý kvůli němu mohli pletaři přijít o práci. A tak vynálezce odjel do Francie, kde podporu našel i Jindřicha IV. Rozjel tam průmyslovou výrobu pletenin. Ponožky z jeho stroje byly upleteny 6x rychleji než ručně. Nicméně bok po boku s pletaři pracovali až do roku 1900. 

Druhou revolucí ve výrobě ponožek bylo vynalezení nylonu

Ponožky se až do počátku druhé světové války vyráběly z hedvábí, vlny a bavlny.  Velkým zvratem byl ale příchod nylonu, který se začal míchat s přírodními materiály. Od té doby se tomu tak děje stále. 

Proč nosíme ponožky? 

Kvalitní ponožky vyrobené z kvalitního materiálu, tedy z bavlny a viskózy kupříkladu, pohlcují pot, pomáhají předcházet množení baktérií a eliminují nepříjemný zápach nohou, který je s tím spojený. Pokud chcete své nohy ještě více ochránit před nepříjemnými zápachy a bakteriemi, vhodné jsou k tomu ponožky s bambusovými vlákny a ionty stříbraStránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz