Můžete jezdit na kole, když jste těhotná?
Cyklistika v těhotenství je v poslední době poměrně kontroverzním tématem. V zemích jako Nizozemsko a Dánsko jezdí ženy na kole až do posledních dnů před porodem, pokud nemají kontraindikace a lékař jim to nezakáže. U nás tuto pohybovou aktivitu volí výrazně méně žen. Je tedy jízda na kole v těhotenství.
Cyklistika v těhotenství
Kolo se v poslední době stalo velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Jízda na něm přináší mnoho výhod, ale také nebezpečí. V literatuře o tom můžete najít mnoho názorů, kteří se jednoznačně domnívají, že cyklistika v těhotenství je dobrým řešením, ale pouze pro ženy, které již tento sport pravidelně provozovaly, tedy před těhotenstvím. Pokud však těhotenství neprobíhá normálně nebo se jedná o vícečetné těhotenství, je výkon této činnosti zakázán. Je vyloučena každou sebemenší patologií, včetně cukrovky, hypertenze nebo vícečetného těhotenství. Pokud se však cyklistice věnovala již dříve, bude mít velmi pozitivní vliv na ženy, zejména v rané fázi těhotenství, kdy je bříško ještě malé a nezpůsobuje žádné nepohodlí. Mezi výhody, které může cyklistika přinést, patří okysličení organismu, odlehčení páteře, udržení fyzické aktivity až do porodu a prevence vzniku křečových žil.
Důležité je jet klidně a nastavit si pomalejší tempo. Terén by měl být snadný, aby nedocházelo k pádům či kolizím - proto se doporučuje volit méně frekventované ulice. Pokud jste unavení, dělejte si přestávky a vyhněte se dehydrataci.
Měli byste také pamatovat na to, že během těhotenství se budoucí mamince zvětšuje bříško a v důsledku toho se těžiště posouvá dopředu. Proto je důležité zvolit vhodnou výšku řídítek, aby bylo snadné udržet vzpřímenou pozici. Kromě řídítek je důležité upravit i sedlo, aby se těhotné ženě jezdilo co nejpohodlněji.
Můžete jezdit na kole, když jste těhotná?
Možnost jízdy na kole v těhotenství vždy konzultujte se svým lékařem, který ji v některých případech může přísně zakázat. Pokud ale neexistují žádné kontraindikace, cyklistika přinese mnoho výhod, včetně zlepšování krevního oběhu, pomůže vám udržet si zdravou tělesnou hmotnost a také zlepší náladu a zvýší hladinu endorfinů pro budoucí maminku. Měli byste plánovat krátké výlety, abyste se příliš nenamáhali. Je také třeba mít na paměti, že v těhotenství je mnohem snazší přehřívat a dehydratovat. Na vyjížďku si proto vždy s sebou vezměte dostatek tekutin.