Jaký vliv má fyzická aktivita na záněty v těle?
Mnoho lidí si mylně spojuje zánět s příznakem onemocnění, jehož přítomnost je považována za nežádoucí. Ukazuje se však, že jeho postava je mnohem složitější.. přečtěte si článek níže, dozvíte se více o zánětu a významu fyzické aktivity v jeho průběhu.
Co je zánět?
Zánět je biologická reakce těla, která je jakousi reakcí na výskyt specifického poškozujícího faktoru. Tyto faktory lze rozdělit do několika různých podtypů, ale nejběžnějším je klasifikace, která zahrnuje 2 hlavní, tedy vnější a vnitřní. Mezi vnější faktory způsobující zánět patří: infekce, mechanické poranění, omrzliny, popáleniny, chemické látky nebo přítomnost cizích těles v tkáních.
Projevy zánětu
Zarudnutí kůže, otok, bolest, zvýšená teplota a dočasná ztráta funkce.
Zánět a fyzická aktivita
Mnoho lidí spojuje aktivní zánět se situací podobnou nemocí, která vyžaduje dočasné opuštění předchozí fyzické aktivity. Tato situace nastává například při sezónních infekcích, drobných poraněních pohybového aparátu a přetěžovacích změnách jeho tkání. Příčiny zánětu však mohou být různé, proto je nutné se blíže podívat na vliv fyzické aktivity na modulaci tohoto základního obranného mechanismu.
Zánětlivý proces může mít akutní, subakutní nebo chronickou formu a následky na zdraví daného člověka budou u každého z uvedených subtypů jiné. Z tohoto důvodu by aktivace zánětlivé reakce během akutního zánětu obecně neměla být důvodem k obavám - uvolnění zánětlivých mediátorů je přechodné a je důležitým prvkem v procesu obnovy. V takových případech se obvykle doporučuje dočasně se zdržet fyzické aktivity.
Chronická forma zánětu je pro tělo devastující a je extrémně nebezpečným jevem pro zdraví a život člověka. V takových situacích je nesmírně důležité používat metody a činnosti, které pomáhají uhasit zánětlivou reakci organismu. Patří sem:
- užívání nesteroidních protizánětlivých léků
- dodržování vhodné stravy
- procvičování fyzické aktivity
Protizánětlivý účinek fyzické aktivity na lidský organismus, je znám již léta, ale platnost využití cvičení jako faktoru inhibujícího zánětlivou dráhu závisí na aspektech, jako je úroveň intenzity sportovního tréninku.
Nadbytek a nedostatek fyzické aktivity a jejich vliv na modulaci zánětu
Mírná, pravidelně prováděná cvičení snižují riziko generalizovaných, chronických zánětů v budoucnu a zmírňují ty, které se v současnosti vyskytují. Předpokládá se, že důvody tohoto jevu zahrnují mimo jiné, při inhibici syntézy protizánětlivých cytokinů, podpoře funkci imunitního systému a snížení oxidačního stresu.
Jiná situace je v případě příliš intenzivní fyzické aktivity. To pak stimuluje zánětlivou reakci, celkově přetížení organismu a snižuje efektivitu potréninkových regeneračních procesů. Důsledkem toho je zvýšení hladin zánětlivých markerů, včetně ESR a CRP: Negativní vlivy jsou spojeny i s naprostým nedostatkem fyzické aktivity - v takových případech se zvyšuje riziko chronického zánětu v budoucnu. Je třeba připomenout, že aktivní zánětlivý proces v akutní fázi je obvykle dočasnou kontraindikací fyzické aktivity. Pozitivního účinku cvičení na modulaci zánětlivých reakcí lze dosáhnout pouze v přítomnosti chronických stavů organismu, jako je syndrom přetrénování, autoimunitní onemocnění nebo revmatoidní artritida.