Jaký sport cvičit s hashimotem?
Onemocnění štítné žlázy, včetně Hashimotovy choroby, mají významný dopad na fungování celého těla, včetně pohybové kapacity. Znamená to, že Hashimoto a sport nemohou jít ruku v ruce? Jaká fyzická aktivita je doporučená a vhodná u onemocněním Hashimoto. Odpovědi najdete v článku níže.
Hashimotova nemoc - co to je a koho postihuje?
Je to autoimunitní tyreoiditida, kdy imunitní systém člověka postiženého Hashimotovou chorobou identifikuje buňky štítné žlázy jako cizí tělesa, proti kterým vytváří protilátky zaměřené na zničení tohoto orgánu. V důsledku toho dochází ve štítné žláze k zánětu a časem k jejímu selhání. Hashimotova choroba je častější u žen, hlavně nad 50 let. Do ordinace však nejčastěji přichází mladší pacienti.
Příznaky Hashimotovy choroby
Hashimotova choroba je klasifikována jako chronické onemocnění. Zpočátku mohou být příznaky nepostřehnutelné a zjišťují se pouze laboratorními testy nebo ultrazvukovým vyšetřením. Hashimoto se obvykle objevuje ve fázi, kdy je onemocnění již doprovázeno hypotyreózou. Je však dobré vědět, že v počáteční fázi onemocnění se mohou objevit dočasné příznaky hypertyreózy.
Jaký sport se u tohoto onemocnění doporučuje?
Hashimoto a fyzická aktivita by měly jít ruku v ruce. Je důležité vědět, že hypotyreóza, která onemocnění provází, negativně ovlivňuje toleranci fyzické zátěže. Je pozorována snížená schopnost difuze plynů v plicích, nižší srdeční výdej nebo různé svalové příznaky jako ztuhlost, bolest a křeče. Problém se může časem zhoršit, protože pacienti s hypotyreózou méně často dodržují pro mírnou fyzickou aktivitu, což jim ztěžuje budování celkové kondice.
Pravidelné cvičení má rovněž pozitivní vliv na kognitivní funkce a náladu pacientů, u nichž se mohou objevit problémy se soustředěním nebo znatelně snížená nálada. Pohybovou aktivitu by proto měli přizpůsobit svým možnostem a potřebám s tím, že pravidelná pohybová aktivita přináší benefity pro celkové zdraví. Onemocnění štítné žlázy není kontraindikací fyzické zátěže.
Jaký sport zvolit?
Doporučují se sporty a aktivity střední intenzity jako: rychlá chůze, nordic walking, běhání, plavání, cyklistika a jóga. Méně vhodnými jsou HIT trénink a vzpírání.