Jaké horské ponožky vybrat?

Studené nohy a promočené boty s ponožkami berou veškerou radost z turistiky. Nejinak tomu je i tehdy, když se vám během chůze  na nohou vytvoří otlaky a puchýře jen díky, ponožkám, které jsou neprodyšné. Umíte si vybrat ty správné ponožky pro horskou turistiku? 

 

Víte, že existují i outdoorové ponožky? Víte, jak si takové správné trekové ponožky vybrat? 

 

Trekové ponožky vybírejte v prvé řadě v závislosti na teplotě okolí, aktivitě, kterou máte v plánu vykonávat a botách. Jiné ponožky jsou zapotřebí v zimě a jiné v létě. 

Termoaktivní ponožky 

Aby trekové ponožky dobře plnily svou funkci, musí být termoaktivní. Vyhněte se čistě bavlněným nebo takovým, které neodvádí vlhkost, podporují tvorbu kuřích ok a puchářů. Vsaďte na vlnu nebo syntetické materiály. Trekové ponožky by měly vaši nohu izolovat od chladu, absorbovat pot a transportovat ho ven, oddělovat chodidlo od vnitřního povrchu boty. Pokud termoaktivní ponožky fungují tak, jak mají, vytvoří se kolem nohou vrstva teplého vzduchu. V takové ochranné obálce vás pak nohy vysloveně nesou samy. 

 

Ponožky na procházky po horách - syntetické nebo vlněné? 

Nejlepší volbou je merino vlna, tedy přesněji řečeno z ovčí vlny. Ty mají totiž skvělé termoregulační schopnosti a účinně odvádějí vlhkost. Pozor ale, horské ponožky nejsou vyrobeny pouze z vlny. Mají malý přídavek syntetiky, což jim dodává pružnost, udržuje vlákna kompaktní a zvyšuje jejich pevnost. 100% merino ponožky by nejspíše nevydžely jeden výlet, rychle by se rozpadly. Nicméně takové správně vyvážené merino ponožky poskytují skvělé odpružení na těch nejrůznějších površích, jsou příjemné k pokožce a mají i antibakteriální vlastnosti. Nohy netrpí nelibým zápachem. Dokáží vás i ve chvílích, že jsou mokré zahřát. Syntetické horké ponožky ale také fungují. Jejich výhodou je pak jejich cena, protože jsou výrazně levnější. 

Letní horské ponožky

Letní horské ponožky jsou určeny pro nošení během teplejších měsíců. Zajistí dobré odpružení a jsou lepší pro chůzi po skalnatých a kamenitých stezkách. Je u nich nejdůležitější účinný odvod vlhkosti. Velmi dobře tu funguje syntetické a lehké vlákno Coolmax.

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz