Jak vybrat brusle podle velikosti chodidla

Vybrat si ty správné brusle není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Musíme v prvé řadě říct, že je rozhodně nemůžete pořizovat podle velikosti, podle níž kupujete své běžné boty. V tomto případě je nutné postupovat trochu jinak. Rozhodně ale výběr správné velikosti bruslí nepodceňujte, protože jsou základem bezpečnosti na ledové ploše. Pokud tedy nevíte, jak při výběru bruslí postupovat, přečtěte si náš článek. 

 

Jak si tedy vybrat brusle na led? 

Nejdůležitějšími parametry pro zjištění správné velikosti bruslí jsou: 

  • délka chodidla
  • výška nohy
  • výška nártu 

 

Abyste si mohli pořídit ty správné brusle, musíte si nejprve změřit délku a šířku chodidla. Tu zjistíte tak, že si stoupnete na papír a obkreslíte si přesný tvar vašich chodidel. Poté pomocí metru nebo pravítka délku a šířku snadno změříte v těch nejširších místech. 

 

Při nákupu bruslí se vyplatí pečlivě zkontrolovat, zda nejsou příliš volné nebo naopak příliš těsné. Možné problémy mohou nastat při neobvyklém zvednutí nohy. Lidé s vysokou klenbou potřebují speciální model. Najít pro ně ideální velikost bruslí je velmi obtížné. 

 

Pozor, není vůbec jedno, zda zkoušíte brusle pro ženy nebo pro muže. Jsou totiž zcela odlišné. Je to proto, že se liší svou strukturou chodidla a k tomu jsou přizpůsobeny i brusle. Navíc, ženy obvykle vyžadují užší boty, které nejsou v horní části příliš široké a také dámské brusle nemusí snášet tak velkou zátěž jako pánské boty. 

Jak si vybrat brusle online? 

I při výběru online se soustřeďte na šířku a délku chodidla. Ty si pak ověřte u konkrétního prodejce, jaké velikosti u nich odpovídají. Jednotlivé společnosti totiž mohou mít trochu jiné parametry u velikostí. Dobré je všímat si v tomto případě recenzí, zda velikost skutečně dobře sedí a odpovídá nebo ne. 

Kupování větších bruslí u dětí

Šetření u dětí tímto způsobem bohužel není dobrým nápadem. Je sice fakt, že děti rychle rostou, ale správná velikost je základ nákupu bruslí. Volné brusle zvyšují riziko pádu a úrazu. Pevné zmáčknutí svršku nepomůže, noha ve středu bude dále klouzat. Dá se to ale vyřešit, když koupíte rostoucí brusle. Takové brusle se dají postupně roztahovat a upravit přesně podle aktuální velikosti nohy dítěte. Ty pak fungují naprosto perfektně. Mají ochranu proti uklouznutí při beuslení. Tyto brusle můžete zvětšit i o několik čísel. 

 

Jak vybrat ty správné brusle, aby nám sloužily co nejdéle? 

Když už máme správnou velikost, dále je to o materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Čím kvalitnější a odolnější je materiál, tím vám déle vydrží. Brusle přitom mohou být ze speciálně vyztuženého plastu nebo kůže. Oblíbené jsou i imitace kůže. 

Při výběru bruslí také věnujte pozornost typu použitých nýtů, protože mohou být hliníkové, tedy i nejméně odolné vůči mechanickému poškození. Pak existují i ocelové, které však nejsou příliš odolné vůči deformaci. Nejlepší jsou měděné nebo dvojité měděné. 

No a pak je samozřejmě důležité i to, z jakého materiálu je čepel. Jestli je uhlíková nebo nerezová. Někde není možnost výměny čepele, lepší modely pak umožňují výměnu. 

 

Hokejové brusle nebo krasobrusle? 

K základním rozhodnutím při výběru bruslí patří také to, zda hokejové nebo krasobruslařské brusle. Pro začátečníky jsou vhodnější spíše hokejové brusle, které mají pevnou konstrukci a zajišťují tak dobrou stabilizaci. Šetří nás od vyvrtnutí kotníku. Dodatečné zesílení na patě pak chrání Achillovu patu. Jsou více bezpečné. Krasobrusle jsou vhodné pro lidi, kteří zvládli základy bruslení. Jsou vhodné pro skákání, piruety a spirály. Potřebují více sofistikovaného pohybu. Jsou užší, nemají plastové brnění, rám je těžší a delší a nože mají na konci speciální zoubky. Poskytují větší manévrovatelnost a používají se hlavně pro rychlou jízdu. 

Brusle na zapínání nebo tkaničky? 

Dalším dilematem při výběru bruslí mohou být tkaničky nebo zapínání. Obojí má své pro i proti. Díky šněrování bota lépe sedí na noze. Nicméně jejich zavazování představuje časově náročný proces. Zapínací brusle vám ušetří čas, ale zase jsou náchylné k uvolnění a mohou se snadno poškodit. Hokejové brusle mají v poslední době spíše zapínání než zavazování.

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz