Jak udržovat zimní bundu, aby nám dlouho vydržela

Zimní bundy jsou v zimě tím nejpoužívanějším kouskem oblečení, i proto byste měli mít ve své skříni, alespoň dvě bundy na výměnu. Hodí se to nejen z důvodu stylingu outfitu, ale i v rámci provádění pravidelné údržby. Vzhledem k tomu, že bunda nepatří k těm nejlevnějším kouskům oblečení, obvykle chceme, aby nám vydržela déle než jednu sezónu. Víte však, jak se o svou zimní bundu starat, aby vám dlouho vydržela? 

 

Nešetrné praní může vaši bundu nenávratně poškodit, správnou volbou však není ani vyhýbání se praní, tím se totiž snižuje pro změnu její prodyšnost. Jak se ale zachovat? Jak správně prát bundu? 

Obecné rady na údržbu zimní sportovní bundy

 1. V prvé řadě se držte tím, co je napsáno na štítku bundy
 2. Dále pak před praním bundu obraťte naruby a zapněte všechny kapsy a suché zipy. 
 3. Bundu perte vždy na třicet nebo čtyřicet stupňů. 
 4. K praní použijte vhodný prací prostředek. 
 5. Ideální program je jemné nebo ruční praní bez ždímání. 
 6. Do pračky nepřidávejte bělidla, aviváže ani změkčovače. 
 7. Po vyprání bundu nedávejte do sušičky, nepatří tam. 
 8. Nezapomeňte provést potřebnou impregnaci. Tu můžete realizovat s pomocí pracího prášku s impregnací, ale ten pak snižuje prodyšnost bundy, nebo sprejem. Impregnaci je nutné obnovovat pravidelně každé tři, čtyři vyprání. 

Jak prát péřové bundy

Péřové bundy nechte vyčistit nejlépe u odborníků, čili v čistírně. Pokud se vám to zdá drahé, zvažte své možnosti. Moderní pračky však s trochou vaší dovednosti zvládnout vyčistit i péřovou bundu. Před jejím praním si však důkladně prostudujte, co má napsané na štítku od výrobce. Při sušení vyprané bundy nedávejte bundu na přímé slunce. Lepší je vždy pomalé sušení. V jejím průběhu bundu načechrávejte a ručně odtahujte chuchvalce od sebe. Moderní sušičky jsou schopny šetrně usušit i péřovou bundu, ale vše se opět odvíjí od štítku na bundě. 

Jak prát zimní bundy se syntetickou výplní 

Syntetické bundy jsou levnější, snadněji se udržují, mají řadu pozitivních vlastností a ideální jsou pou pro alergiky. Tyto bundy je možno prát v pračce podle instrukcí na štítku. Bez použití aviváže. 

 Jak impregnovat zimní bundu

 • Zimní bundu impregnujte sprejem ve vzdálenosti 10-15 cm. 
 • Impregnovaný výrobek musí být vlhký a čistý. 
 • Bundu přitom položte na vodorovnou plochu. 
 • Po nastříkání setřete přebytečnou tekutinu z povrchu pomocí houbičky nebo mokrého hadříku. 
 • Pokud je to uvedeno na štítku, někdy je vhodné před impregnací nechat bundu usušit v sušičce, zvýší se tím účinnost impregnace.
Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz