Jak funguje lavinový detektor?

Co si vzít na hory? Tuto otázku si nekladou pouze nezkušení nováčci, ale i otřískaní a zkušení turisté a horolezci. Každý zimní výlet by měl být naplánován od A do Z, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a zaměřili se hlavně na dosažení svého cíle. Jedním takovým vybavením, který rozhodně stojí za zvážení, je lavinový detektor. Jak takové zařízení funguje a proč je důležité ho mít? Povíme vám to. 

 

Lavinový detektor, je doopravdy nutné ho mít? 

Stojí za to připomenout, že nemusíte chodit nějak daleko, abyste na horách v zimě čelili skutečnému riziku. I v místních Beskydech nebo Krkonoších jsou rizika lavin. Takové jevy mohou být výsledkem lidské činnosti na stezkách, stejně jako se mohou objevit spontánně, pod vlivem přírodních sil. Je tu 5 stupňů lavinového nebezpečí. První a druhý, nízký a střední, nejsou spojeny s vysokou pravděpodobností nebezpečí.  Začátečníci by měli vzdát i  výlety do 3. a 4. stupně. Takové prostředí vyžaduje již značnou zručnost. I proto je vhodné mít se sebou pro jistotu lavinový detektor pro vysílání. 

Jak funguje lavinový detektor? 

Lavinový detektor je elektronické zařízení, který každou sekundu vysílá krátký elektromagnetický impulz o frekvenci 457 kHz. Detektor navíc je možné nastavit do režimu vysílání i příjmu. Před vydáním se na túru se nastaví na vysílání. Lavinový detektor umožňuje v případě laviny rychle najít osobu pod lavinou. 

Co ještě si se sebou vzít? 

K základnímu vybavení pro zimní turistiku a horolezectví patří také lavinová lopata, která by měla být lehká a pečlivě profilovaná a také lavinová sonda, což je hliníkové měřidlo, s nímž můžete otestovat tvrdost podkladu. Dále zvolte vhodné oblečení, pohodlnou trekovou obuv, trekingový batoh s pláštěnkou, bunda do deště, opalovací krém, lékárničku, zdroj vody, spacák.

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz