Historie podprsenky

Možná jste si mysleli, že podprsenka se vyvinula z korzetu, ale není tomu tak, protože podprsenky už existovaly b Římské říši, kdy to byl pouhý kus látky omotaný kolem ňader. Další nález pochází z 15. století. Tehdejší podprsenky byly vyrobeny z jemného plátna a drahé krajky. 

 

Skutečným předchůdcem podprsenky tak nebyly korzety, ale šněrovačka. Pokud máme hledat historického předchůdce těch podprsenek, jaké známe dnes, k těm korzetům bychom se nakonec přeci jen dostaly. 

Patent na podprsenku

Existenci podprsenky si patentovala v roce 1889 Francouzska Herminie Cadolle a v roce 1893 pak Američanka s českým jménem - Marie Tucek.Ani jedna však v reálu nejsou považovány za skutečné vynálezkyně moderní podprsenky, za ni je považována další Američanka Marie Phelps Jacobová, která si ji nechala patentovat v roce 1914. Američanka sešila nějaké kapesníčky, aby vznikla podprsenka podobná těm dnešním a ona si ji tehdy vzala pod plesové šaty

Podprsenky v průběhu své existence

Zpočátku se nosily podprsenky, které nijak netvarovaly. Pouze zakrývaly intimní partie. Později se postupně přešlo i upnutým podprsenkám, které ženskou postavu zdůrazňovaly. Byť se první soudobá podprsenka objevila v polovině dvacátých let minulého století, už ve třicátých letech získaly dnešní podobu. Čili prsa nadzvedávaly a tvarovaly. V padesátých a šedesátých letech se začaly nosit špičaté podprsenky. Ty se na scénu vrátily díky madonně v devadesátých letech a v módě jsou opět i dnes. V šedesátých letech se na scéně objevily i průhledné podprsenky bez kostic. V sedmdesátých letech se zvýrazňovaly bradavky v podprsence. Mimo jiné se objevily i první sportovní podprsenky

V této době se objevila i první push-up podprsenka, která se však hitem stala až v letech devadesátých. Na přelomu tisíciletí se na scéně objevily neviditelné silikonové podprsenky bez ramínek. V roce 2009 pak chytré podprsenky, které reagují na teplotu těla. 

 

Kdo ví, co bude dál? 

 

Stránky mohou obsahovat produkty určené pro starší 18-ti let.

Je mi více než 18.

Vstoupit
Odejít
Tvorba a pronájem eshopů BINARGON.cz