Fasciální trénink
Pokud dáváte zdraví a kondici svého těla na první místo, fasciální trénink je určitě pro vás. Co to ale vlastně je a jestli je to i pro vás, se dozvíte v našem článku.
Fasciální trénink
Fascia, definovaná jako nepřerušená trojrozměrná síť tkání, která se táhne od chodidel k hlavě, zepředu dozadu a zvenčí dovnitř, je mimořádně důležitou strukturou. Chrání vnitřní struktury, poskytuje jim oporu, pomáhá přenášet energii a mimo jiné zodpovídá za držení těla.
Obecně lze říci, že trénink fascií je definován jako aktivity zaměřené na zvrácení dysfunkčních změn v oblasti fascií. Provádíme ji pro optimalizaci držení těla, rozsahu pohybu, zlepšení kvality pohybu a vnímání těla. Tato činnost zahrnuje aktivity jako je seberelaxace, tedy techniky a metody, při kterých můžeme samostatně pracovat s vlastním tělem, ale také metody práce s fyzioterapeutem nebo osteopatem. Fasciální trénink zahrnuje také fyzioterapeutické procedury a organizované skupinové lekce. Níže naleznete popis nejlepších a vědecky nejtestovanějších metod.
Techniky práce s fasciemi jsou výbornou formou prevence jakýchkoliv zranění. O tuto strukturu by se měli starat jak profesionálové, tak úplní začátečníci.
Masáž obličeje
SMR fasciální masáž je účinná technika pro uvolnění napětí a srůstů ve svalech, i v okolních vazech. Jedná se o provádění samomasáže pomocí válečků, speciálních masážních míčků a rukou. Techniku provádějte pomalu a soustřeďte se u toho na hledání bolestivých a napjatých bodů více než na ostatní. Hledejte pomocí vhodného tlaku. Po nalezení takového bodu se tam zastavte a co nejvíce relaxujte asi 10-30 sekund, během této doby by měla bolest trochu ustoupit. Můžete použít jinou techniku a po nalezení bodu přestaňte rolovat a protáhněte svalovou skupinu. Pokud zjistíte, že je oblast příliš citlivá na jemné rolování, přeskočte to, ale masírujte tkáň kolem bodu a zkuste to znovu. Existují také další techniky pro provádění interfasciální autorelaxace.
SMR by se nemělo provádět na kloubech nebo kostech. Pečlivě rolujte spodní část zad a absolutně to nedělejte před tréninkem. S krční páteří je také lepší neexperimentovat a využijte služeb fyzioterapeuta.