Crossfit trénink doma
CrossFit je disciplína spojená s úsilím, velkou motivací a vyčerpávajícím tempem. Tento typ tréninku určitě zvládnete i doma, protože vybavení, ani prostor, nejsou překážkou. Může však nastat trochu jiný problém.
Je možné cvičit CrossFit doma?
CrossFit je velmi intenzivní a krátký trénink. Jeho cílem je zlepšit sílu, vytrvalost, rychlost, obratnost a pohybovou koordinaci. Jde tedy o skutečně všestrannou formu činnosti. Pokud se rozhodnete provádět takováto cvičení v omezeném prostoru doma, musíte vymyslet, jak vytvořit bezpečnou cvičební místnost pro plnění různých úkolů. Asi nebudeme schopni házet medicinbalem na dlouhé vzdálenosti nebo přehazovat těžké pneumatiky.
Jak připravit svůj domácí prostor na CrossFit?
Nejdůležitější je stabilní základna. Přesuneme tedy nábytek a srolujeme koberečky. Dobrým způsobem, jak ochránit podlahu a usnadnit cvičení, je rozložit na podlahu tréninkovou podložku ze speciální houby. Tlumí nárazy, poskytuje stabilitu. Podložka může mít libovolnou velikost, protože se skládá z prvků, které jsou poskládány jako puzzle.
Užitečné budou stabilní pomůcky, např. tréninkové lavice, na které lze dynamicky skákat, pevná bedna a namontovaná tréninková tyč. Tyto prvky vám pomohou zpestřit váš trénink.
Určitě se musíte vybavit závažím, tedy medicinbalem, kettlebelly nebo činkami.
Jak vytvořit cvičební plán?
Základem je intenzivní tempo spojené s precizností provedení. Uspořádejte si pořadí 5 vybraných cviků, střídejte je: jednodušší-obtížnější. Proveďte 5-10 opakování každého cviku a poté bez přestávky přejděte k dalšímu. Takto cvičte nepřetržitě 15 minut. Udělejte si 2-3 minuty úplného odpočinku a proveďte další sadu 15 cviků, kdy můžete cvičit stejné cviky nebo 5 zcela nových. Udělat 3 patnáctky bude stačit - budete opravdu unavení. Samozřejmě, že místo 15 minut můžete klidně udělat 10 minut vše záleží na vaší výdrži.
Další možností je provádět na sebe navazující cviky po dobu jedné minuty. Nepočítáme opakování, ale cvičíme v silném tempu po dobu 60 sekund, poté cvik změňte. Po dokončení 5 nebo 6 cvičení si dáme pauzu, abychom se nadechli. Hlasitý časovač nebo viditelný displej se budou hodit, protože nemáme v okolí trenéra, který by sledoval čas.