Co je anaerobní trénink?
Jakýkoli trénink lze klasifikovat jako příklad aerobní nebo anaerobní fyzické aktivity. Naprostá většina tréninkových jednotek - nejmenších prvků tréninkové struktury - je založena na aerobním cvičení, ale tento trend se postupně mění a důvodem je právě oceňování přínosů anaerobních aktivit. Plánujete využít trénink s vyšší intenzitou a zátěží? Přečtěte si článek níže a zjistěte, co potřebujete vědět o anaerobním cvičení.
Co je anaerobní cvičení?
Anaerobní trénink je jakákoli fyzická aktivita, která je založena na anaerobním energetickém metabolismu. Právě tento aspekt určuje charakter konkrétní tréninkové jednotky a způsob, jakým tělo reaguje na vložené zátěže. Vysoce intenzivní anaerobní trénink znamená, že energetický výdej převyšuje množství kyslíku dodaného do buněk. To má za následek, že tělo je nuceno získávat energii z anaerobních procesů a primárním zdrojem energie je glykogen uložený ve svalech.
Anaerobní energetický metabolismus probíhá za přesně definovaných podmínek, které mohou cvičenci ovlivnit modulaci intenzity fyzické námahy. Anaerobní procesy vyžadují přibližně 80-90% maximální tepové frekvence během tréninku.
Jak funguje anaerobní trénink?
Jakýkoli trénink se může stát anaerobní aktivitou za předpokladu použití vhodné intenzity cvičení. Anaerobní trénink je velkou zátěží pro každého cvičícího člověka, která je výsledkem dočasné ztráty vnitřní homeostázy. To stimuluje adaptační schopnosti a urychluje metabolické procesy, jejich intenzita se zvyšuje dlouho po ukončení fyzické zátěže v důsledku vzniklého kyslíkového deficitu.
Účinek anaerobního tréninku je tedy založen na jiných mechanismech než u aerobního cvičení. Využití výhod obou typů fyzické aktivity umožňuje efektivněji spalovat tuky a budovat svalovou hmotu. Nejlepším důkazem toho jsou účinky aerobního tréninku, který následuje po anaerobní cvičení - v takové situaci vyčerpání zásob glykogenu v průběhu anaerobního metabolismu umožňuje zvýšit intenzitu spotřeby mastných kyselin pro energetické účely v pozdějších, resp. aerobní část fyzické aktivity.
Výhody anaerobního tréninku
Pozitivní účinky anaerobního tréninku pouze se zrychlením metabolických procesů, které trvá až 72 hodin po skončení tréninkové jednotky. Taková fyzická aktivita vám také umožňuje zvýšit hladinu kyslíku, což je parametr, který se přímo promítá do úrovně výkonnosti vašeho těla. Mezi účinky anaerobního tréninku patří i možnost získat větší kontrolu nad hubnutím. Dochází i k výraznějšímu nárůstu svalové tkáně v procvičovaných svalových skupinách. No a v neposlední řadě má pozitivní vliv na snižování hladiny krevního cukru.